در مورد عوارض جانبی مصرف کراتین بیشتر بدانید

کراتین-16

محبوبیت کراتین و مصرف آن توسط طیف وسیعی از افراد ممکن است این تصور را ایجاد کرده باشد که کراتین کاملا بی‌خطر است. کمتر ماده‌ای را خواهید یافت که کاملا بی‌ضرر باشد یا باعث بروز مشکلاتی در بدن شما نشود! تا به‌امروز نیز هیچ تحقیقاتی نشان نداده است که کراتین بی‌خطر است و مصرف آن برای افراد بدون ممنوعیت و محدودیت انجام می‌شود.

از طرفی تحقیقات گسترده‌ای نیز یافت نمی‌شود که به شما ثابت کند مصرف این ماده صددرصد باعث آسیب جدی به کلیه یا سایر بافت‌ها می‌شود. دراین‌صورت این سوال مطرح می‌شود که کراتین مضر است یا برای بدن فایده دارد؟ تنها تحقیقات ثابت‌شده در این حوزه آن است که مصرف این مکمل‌های کراتینه برای افراد نوجوان و خانم‌ها مناسب نیست و می‌تواند تأثیرات مخربی را بروز دهد. از طرفی شواهد بسیاری وجود دارد که استفاده نامناسب از آن باعث می‌شود افراد بیشتری احساس خشم و عصبانیت را تجربه کنند.

یکی از تحقیقات انجام‌شده روی کراتین نشان می‌دهد که برخی باورها درخصوص این مکمل‌ها کاملا غلط است. محققان ثابت کرده‌اند کراتین به‌هیچ عنوان تأثیرات منفی و مخربی روی کبد، کلیه‌ها و سایر ارگان‌های حیاتی بدن ندارد. بنابراین این تصور که مصرف کراتین می‌تواند باعث بروز آسیب و مشکلاتی در این بافت‌ها می‌شود، کاملا اشتباه است. درواقع شواهد نشان‌دهنده فایده و خاصیت کراتین به‌مراتب بیشتر از مضرات آن است.

فواید-کراتین

جالب است بدانید!

با وجود اینکه نام و آوازه کراتین به‌عنوان یک مکمل مخرب شنیده شده است، هیچ یک از این موارد صحت ندارد! بسیاری از محققان این حوزه اذعان داشته‌اند بیشتر این باورهای غلط از عدم آگاهی و شناخت این مکمل ناشی می‌شود. به‌همین دلیل بسیاری از تبلیغات منفی علیه این مکمل کاملا غیرمنصفانه است و غیر از مواردی که نیاز به مشورت با پزشک وجود دارد، نیازی به کنارگذاشتن این مکمل نخواهید داشت.

درواقع باید گفت بسیاری از ادعاهای رایج در جوامع مبنای علمی ندارند و محققان این اطمینان را به ورزشکاران و جوانان داده‌‌اند مصرف این مکمل‌ها نه‌تنها در طولانی‌مدت اثرات منفی بر بافت‌ها و اندام‌های آنان نخواهد داشت، بلکه در مواردی نیاز به مصرف مکمل‌ها به افراد توصیه می‌شود.

کراتین-32

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *