خرید محصولات مراقبت از پوست و مو برند رومینا

بهترین مکملهای ویتامین دی D | راهنمای کامل انتخاب

بهترین مکملهای ویتامین دی D | راهنمای کامل انتخاب
شناخت بهترین مکملهای ویتامین دی راهی به سوی پیشگیری از دردهای استخوانی، ریزش مو و …

ویتامین D یک ویتامین محلول در چربی است که به‌طور طبیعی در مواد غذایی مختلفی وجود دارد. البته می‌توان این ویتامین را از طریق مصرف مکمل‌ها نیز دریافت کرد. همچنین هنگامی‌که نور خورشید به پوست برخورد می‌کند باعث سنتز ویتامین D می‌شود. بدن اشعه ماوراءبنفش نور خورشید را به ویتامین دی تبدیل می‌کند. 

ویتامین D که از قرار گرفتن در معرض نور خورشید، غذاها و مکمل‌ها به دست می‌آید، ازنظر بیولوژیکی بی‌اثر است. این ماده باید در بدن فعال شود. ویتامین دی برای این فرآیند باید تحت دو هیدروکسیلاسیون در بدن قرار بگیرد. اولین هیدروکسیلاسیون در کبد اتفاق می‌افتد و ویتامین D را به هیدروکسی ویتامین دی 25 تبدیل می‌کند که به نام «کلسیدیول» نیز شناخته می‌شود. هیدروکسیلاسیون دوم هم معمولاً در کلیه اتفاق می‌افتد و دی هیدروکسی ویتامین دی 1.25 فعال را تشکیل می‌دهد که به نام «کلسیتریول» نیز شناخته می‌شود.

قرص ویتامین د3 فورت 1000 میلی گرم هولیستیکا

چرا باید مکمل ویتامین دی مصرف کنیم؟

ویتامین دی هم ماده مغذی است که مصرف می‌کنیم و هم هورمونی است که بدن ما آن را می‌سازد. این یک ویتامین محلول در چربی است که به بدن کمک می‌کند تا کلسیم و فسفر را جذب و حفظ کند. این مواد معدنی برای ساخت استخوان بسیار مهم هستند. همچنین، مطالعات آزمایشگاهی نشان می‌دهد که قرص ویتامین D علاوه بر حفظ سلامت استخوان‌ها می‌تواند رشد سلول‌های سرطانی را کاهش دهد، به کنترل عفونت‌ها و کاهش التهاب نیز کمک کند. بسیاری از اندام‌ها و بافت‌های بدن گیرنده‌هایی برای ویتامین دی دارند که نشان‌دهنده نقش مهمی فراتر از سلامت استخوان است. تعداد کمی از غذاها به طور طبیعی حاوی ویتامین دی هستند، اگرچه برخی از غذاها با این ویتامین غنی شده اند. برای اکثر مردم، بهترین راه برای دریافت ویتامین دی کافی، مصرف مکمل های ویتامین دی است.

قرص ویتامین D3 به دو شکل موجود هستند: ویتامین د2 (ارگوکلسیفرول یا پیش ویتامین دی) و ویتامین د3(کوله کلسیفرول). هر دو نیز اشکال طبیعی هستند که در حضور پرتوهای فرابنفش B (UVB) خورشید تولید می‌شوند، از این رو لقب آن، ویتامین آفتاب است. اما ویتامین د2 در گیاهان و قارچ‌ها و ویتامین د3 در حیوانات، از جمله انسان، تولید می‌شود.

تولید ویتامین دی در پوست منبع طبیعی اولیه ویتامین دی است، اما بسیاری از افراد به دلیل این که در مکان‌هایی زندگی می‌کنند که نور خورشید در زمستان محدود است، یا به دلیل قرار نگرفتن در معرض نور خورشید، میزان کافی ویتامین دی را ندارند. همچنین، افرادی که پوست تیره‌تری دارند، سطح ویتامین دی خونی پایین‌تری دارند، زیرا رنگدانه پوست(ملانین) مانند یک سایه عمل می‌کند و تولید ویتامین دی را کاهش می‌دهد (و همچنین اثرات مخرب نور خورشید بر پوست، از جمله سرطان پوست) را کاهش می‌دهد. در ادامه به معرفی برخی از بهترین مکمل های ویتامین دی (ایرانی و خارجی) پرداخته شده است.

معرفی بهترین مکمل های ویتامین دی

ویتامین D به دو شکل در مواد غذایی حاوی این ویتامین و بهترین مکمل‌های ویتامین دی وجود دارد. D2 (ارگوکلسیفرول گیاهی) و  D3 (کولکلسیفرول حیوانی). این دو شکل از ویتامین دی ازنظر شیمیایی و در ساختار زنجیره با هم تفاوت دارند. این دو شکل از ویتامین دی به‌راحتی جذب روده کوچک می‌شوند. ازآنجایی‌که ویتامین دی یک ویتامین محلول در چربی است، اگر هم‌زمان با مصرف ویتامین دی در روده چربی هم وجود داشته باشد، این ویتامین بهتر جذب بدن می‌شود.

قرص ویتامین د3 2000 او پی دی فارما

برای تأمین ویتامین دی موردنیاز بدن بهتر است از منابع غذایی حاوی این ویتامین مانند ماهی‌های چرب، تخم‌مرغ، لبنیات و … استفاده کنید. بعضی افراد مواد غذایی حاوی ویتامین دی را دوست ندارند یا به آن‌ها حساسیت دارند. راه دیگر برای دریافت ویتامین دی آفتاب گرفتن است، اما بیش‌ازحد قرار گرفتن در معرض آفتاب هم می‌تواند خطرناک باشد. پس این افراد می‌توانند از مکمل‌های ویتامین دی استفاده کنند.

البته بهتر است برای مصرف مکمل‌های ویتامین دی ابتدا آزمایش دهید و با پزشک مشورت کنید. اگر داروهای دیگری مصرف می‌کنید به پزشکتان اطلاع دهید تا در صورت تجویز ویتامین دی برای شما، تداخل دارویی به وجود نیاید. شناخت «علائم کمبود ویتامین دی» به شما در تشخیص زودهنگام این خلا کمک می‌کند.

در اینجا چند مورد از بهترین مکمل‌های ویتامین دی (ایرانی_خارجی) را به شما معرفی می‌کنیم. برای بهترین مکمل‌های خارجی از وبسایتods.od.nih هم کمک گرفته‌شده است.

سافت ژل ویتامین د3 1000 واحد ویواتیون

سافت ژل ویتامین د3 1000 واحد ویواتیون

سافت ژل ویتامین د3 1000 واحد ویواتیون، یکی از داروهای تقویتی بوده که به منظور رفع نیازهای بدن نسبت به کلسیم و فسفر مصرف می شود. این محصول حاوی 1000 واحد ویتامین د3 بوده که به جذب هرچه بیشتر و بهتر کلسیم و فسفر کمک کرده و در نتیجه از بروز پوکی استخوان و سایر مشکلات استخوانی جلوگیری خواهدکرد. این سافت ژل به واسطه داشتن ویتامین د3 قابل حل در چربی، می تواند به همراه وعده‌های غذایی چرب مصرف شود.

مقدار و نحوه مصرف ویتامین د3 1000 واحد ویواتیون

 • روزانه، 1 عدد سافت ژل به همراه آب کافی مصرف شود.

قرص ویتامین د3 2000 میلی گرم نکستایل

قرص ویتامین د3 2000 میلی گرم نکستایل

ویتامین D3 تنها ویتامین موجود در بدن است که از نظر وضعیت دریافت ویتامین با سایر ویتامین ها تفاوت هایی دارد. این محصول 2000 میلی گرم نکستایل می تواند به بهتر جذب شدن کلسیم در بدن، افزایش سطح ایمنی بدن، بهبود بخشیدن به پوکی استخوان کمک قابل توجهی کند. همچنین مصرف ویتامین D3 به رشد سیستم عصبی، حفظ سلامت و استحکام استخوان ها و دندان ها کمک می کند. از آنجایی که منابع غذایی مورد استفاده از نظر ویتامین D ضعیف هستند، توصیه می شود با مصرف قرص‌های ویتامین D این ویتامین را در بدن خود تامین کنید.

مقدار و نحوه مصرف ویتامین د3 2000 میلی گرم نکستایل

 • بعد از غذا روی یک عدد از قرص ویتامین د3 2000 میلی گرم نکستایل را مصرف کنید.

قرص ویتامین د3 1000 هلث اید

قرص ویتامین د3 1000 واحد هلث اید

با مصرف این محصول استخوان‌هایی سالم خواهید داشت و هرگز در معرض بیماری هایی مثل آرتروز و دردهای ناشی از آن نخواهید شد. همچنین قرص ویتامین د3 1000 واحد هلث اید سیستم ایمنی بدن را افزایش داده و درنهایت از بیماری های عفونی و قلبی جلوگیری می‌کند.

مقدار و نحوه مصرف قرص ویتامین د3 1000 واحد هلث اید

این محصول باید روزانه توسط افراد بالای 12 سال روزی یک عدد قرص مصرف شود. همچنین توصیه می‌شود برای آن که بتوانید از مصرف قرص ویتامین د 1000 واحد هلث اید نتیجه مطلوب بگیرید آن را بعد از مصرف غذا با مقدار زیادی آب مصرف کنید.

قرص اولترا ویتامین د 1000 واحد ویتابیوتیکس

قرص اولترا ویتامین د 1000 واحد ویتابیوتیکس

مقدار و نحوه مصرف قرص ویتامین د 1000 واحد ویتابیوتیکس

 • روزانه 1 عدد از این قرص را به همراه غذا و با آب کافی میل کنید.

قرص ویتامین د3 1000 او پی دی فارما

قرص ویتامین د3 1000 او پی دی فارما

مقدار و نحوه مصرف ویتامین د ۳ ۱۰۰۰ او پی دی فارما

 • توصیه می‌شود روزانه یک عدد قرص ویتامین د ۳ ۱۰۰۰ او پی دی فارما همراه با یکی از وعده‌های غذایی و مقدار کافی آب مصرف شود.

قرص سان بست نوتری بست

قرص سان بست نوتری بست

قرص سان بست نوتری بست بهترین مکمل برای تقویت سیستم ایمنی بدن به حساب می آید. در هر واحد از این مکمل 2000 واحد ویتامین د وجود دارد. ویتامین د در بدن باعث افزایش جذب فسفر و کلسیم می‌شود. این مواد برای حفظ بافت دندانی و استخوانی بسیار موثر هستند. به طور کلی با مصرف قرص سان بست نوتری بست خطر ابتلا به پوکی استخوان و دیگر بیماری های استخوانی کاهش پیدا می کند.

مقدار و نحوه مصرف قرص سان بست نوتری بست

 • روزانه یک عدد قرص سان بست نوتری بست با مشورت پزشک متخصص همراه با غذا میل شود.

کارایی ویتامین دی در بدن

ویتامین D فواید زیادی دارد. شما می‌توانید فواید آن را در مقاله همه‌چیز در مورد ویتامین دی بخوانید. ویتامین دی باعث جذب کلسیم در روده می‌شود. این ویتامین همچنین میزان کلسیم و فسفات را در بدن تنظیم می‌کند تا استخوان‌ها تقویت شوند. ویتامین دی از انقباض غیرارادی عضلات، گرفتگی و اسپاسم جلوگیری می‌کند. اگر بدن ویتامین D کافی نداشته باشد، استخوان‌ها نازک، شکننده یا بدشکل می‌شوند.

ویتامین D کافی در بدن از راشیتیسم در کودکان و استئومالاسی در بزرگ‌سالان جلوگیری می‌کند. این ویتامین با جذب کلسیم از ابتلا به پوکی استخوان در افراد مسن نیز پیشگیری می‌کند.

ویتامین دی می‌تواند برخی از مشکلات سلامتی مانند سیستم ایمنی ضعیف را برطرف کند. ویتامین دی همچنین برای عملکرد طبیعی سیستم ایمنی در بدن استفاده می‌شود. این ویتامین همچنین در تقسیم سلولی نقش مهمی دارد.

مصرف مکمل ویتامین دی خوب است یا بد؟

مصرف بیش‌ازحد مکمل‌های ویتامین D ممکن است باعث تجمع بیش‌ازحد کلسیم در بدن شود. این عارضه که با نام علمی هیپرکلسمی عنوان می‌شود، می‌تواند نتیجه عکس داشته باشد و بجای تقویت استخوان‌ها، آن‌ها را از بین ببرد. افزایش بیش‌ازحد کلسیم همچنین می‌تواند به قلب و کلیه‌ها آسیب برساند و منجر به ایجاد سنگ کلیه شود.

بهترین مکمل‌های ویتامین دی

مصرف بیش از 100 میکروگرم معادل 4 هزار واحد بین‌المللی از مکمل­ها در روز توصیه نمی‌شود و می‌تواند خطرناک باشد. بهترین کار این است که برای مصرف این مکمل‌ها حتماً با پزشک مشورت کنید.

داروهایی که معرفی کردیم به‌عنوان بهترین داروها برای درمان کمبود ویتامین دی شناخته می‌شوند. البته این موضوع به این معنی نیست که توصیه‌های پزشک خود را نادیده بگیرید. شما باید از یک رژیم سالم و غنی از انواع ویتامین‌ها استفاده کنید و اگر بازهم ویتامین دی کافی دریافت نکردید، از مکمل‌ها استفاده کنید.

کلام آخر

مکمل‌های خوراکی نباید به‌عنوان جایگزین برای رژیم غذایی سالم در نظر گرفته شوند. شما باید یک سبک زندگی سالم داشته باشید، از مواد غذایی دارای ویتامین دی استفاده کنید و اگر بازهم کمبود ویتامین دی داشتید به سراغ خرید مکمل ویتامین د3 مکمل‌ها بروید. همچنین با مقایسه کردن قیمت ویتامین د3 برندهای متفاوت متوجه خواهید شد که کدامیک را بهتر است، بخرید.

خرید کرم ضد لک قوی سیسپرسا
بازخوردها
  ارتباط با کارشناسان داروخانه روشا
  ارسال نظر
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد