کراتین در بدن چگونه عمل می کند؟

کراتین-111

ممکن است برای بسیاری از علاقه‌مندان به استفاده از این مکمل حرفه‌‌ای تمایل داشته باشند بدانند کراتین دقیقا در بدن چه می‌کند؟!

گفتنی است کراتین اساسا” یک منبع سوخت مناسب در بدن به‌حساب می‌آید که سرشار از پیوندهای پرانرژی فسفات‌هاست. درواقع حجم بالای ATP ذخیره‌شده در این ماده باعث می‌شود در بسیاری از فرآیندهای متابولیسم نقش زیادی داشته باشد. درواقع باید بگوییم کراتین به‌گونه‌ای منبع سوخت بدن خواهد بود و بسیاری از نیازها به انرژی را تأمین می‌کند.

ازطرفی اگر همواره در حال انجام فعالیت‌های ورزشی و فیزیکی سنگین باشید، بدن پیوندهای فسفات را برای شکستن انتخاب می‌کند و از آن‌ها برای سوخت‌وساز در ورزش‌های هوازی بهره می‌برد. جالب است بدانید بسیاری از انقباضات عضلانی و تحرکات سریع عضلات از طریق مصرف ATP موجود در این مواد حاصل می‌شود.

بدن همواره در حال انجام تبدیلات انرژی میان مولکول‌های ATP و ADP است و آن‌ها را به انوع ترکیبات فسفات‌دار مانند فسفوکراتین تبدیل می‌کند. درواقع این مولکول‌ها هستند که اجازه می‌دهند بدن انرژی موردنیاز خود را ذخیره کند و آن را در مواقع نیاز بسوزاند. مکانیسم‌های بدنی به‌گونه‌ای هستند که با تشکیل ترکیبات خاص فسفوکراتین تلاش می‌کنند انرژی موردنیاز برای انجام تمرینات سخت و سنگین ورزشی و فیزیکی را مهیا کنند.

تمرینات-ورزشی

سنتز پروتئین را به کراتین بسپارید!

از دیگر ویژگی‌های کراتین که عملکرد آن را در بدن خاص می‌کند، آن است که به سلول‌های عضلانی و ماهیچه‌ها جذب می‌شود. درواقع بدون درنظر گرفتن این مسئله که این کراتین از چه طریق جذب بدن شده است یا حتی توسط سلول‌های بدن تولید شده است یا نه، به سمت سلول‌های ماهیچه‌ای حرکت می‌کند و به شکل ترکیباتی خاصی در این عضلات ذخیره می‌شود. اما این بخش تنها محلی برای ذخیره‌سازی کراتین نیست؛ بلکه آن‌ها باعث می‌شود عضلات هیدراته شوند.

درواقع این مسئله مستقیما در سنتز پروتئین‌ها نقش دارد و به‌طورکلی باید گفت سلول‌های عضلانی هیدراته‌شده در این بدن باعث می‌شوند سنتز پروتئین‌های ضروری بدن با سرعت و کیفیت بیشتری انجام شود. درحالی‌که سنتز این پروتئین‌ها به‌صورت طبیعی نیز رخ می‌داد، با افزایش سطح کراتین در این بافت‌های عضلانی، سرعت کار افزایش می‌یابد؛ بنابراین مصرف کراتین یا افزایش دوز مصرفی آن در ساخت عضلات حجیم قدرتمند کاملا موثر است.

از طرفی تأثیر کراتین در جذب آب برای داشتن عضلاتی حجیم نیز بی‌تأثیر نیست. طبیعی‌ است هر اندازه سلول‌ها هیدراته‌تر باشند، حجم بیشتری را به خود اختصاص می‌دهند. به‌همین دلیل سلول‌های عضلانی این منطقه با دریافت آب بیشتر حجیم‌تر دیده می‌شوند. همچنین بزرگ‌تر دیده‌شدن عضلات نیز ناشی از چنین اتفاقی است.

کراتین222

کراتین  و از دست رفتن چربی‌ها

شما با مصرف کراتین این فرصت طلایی را در اختیار دارید بافت عضلانی بدون چربی بسازید. درواقع بسیاری از فرآیندهای متابولیکی در بدن با حضور کراتین فعال می‌شوند که درنهایت به چربی‌سوزی بیشتر منجر می‌شوند. درواقع این نوع از چربی‌سوزی کاملا غیر مستقیم انجام می‌شود.

از طرفی کراتین به جذب آب بیشتر به بدن منجر می‌شود که نهایتا در فرآیند سوزاندن چربی‌ها بسیار موثر است. درواقع بدن هیدراته توانایی بیشتری در متابولیسم چربی دارد. این بدین معناست که با افزایش زمان و میزان تمرینات ورزشی و فیزیکی فرصت بیشتری برای از‌دست‌دادن چربی‌ها دارید.

کراتین و از دست رفتن چربی‌ها

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *