آیا با فواید مصرف کراتین آشنا هستید؟

فواید کراتین

کراتین یکی از مکمل‌هایی است که حتی به‌صورت طبیعی هم در بدن یافت میشود. اما مصرف آن به‌صورت مکمل‌ ورزشی در بازار رایج است و افراد زیادی از آن استفاده می‌کنند. خواص فوق‌العاده این مکمل باعث شده که علاوه‌بر ورزشکارها، حتی افراد عادی هم تمایل به مصرف کراتین داشته باشند. این کراتین‌ها سرشار از اسیدهای آمینه‌ ضروری برای بدن هستند و سیستم‌های داخلی بدون حضور آنها نمی‌توانند سنتز پروتئین‌های مهم را انجام بدهند. مصرف این مکمل نیز دارای مزایا و معایبی است که بهتر است پیش‌از آغاز مصرف به آن توجه داشته باشید. از میان تمام انواع مکمل‌ها، کراتین یکی از بهترین گزینه‌هایی است که علاوه‌بر تأمین انرژی مورد نیاز بدن، در فرآیند عضله‌سازی و حجیم‌ترکردن آن‌ها نیز نقش دارد. کراتین شهرت خود را بی‌دلیل کسب نکرده‌ است و تجارب بسیاری از افراد نشان می‌دهد تمام ادعاهای مطرح‌شده درخصوص این ماده صحت دارد.

در ادامه قصد داریم برخی از فواید و مزایای مصرف کراتین را عنوان کنیم. جالب است بدانید براساس گفته‌های بسیاری از محققان شما این فرصت را دارید که این مکمل‌ را حتی به‌صورت منحصربه‌فرد مصرف کنید و دیگر نیازی به مصرف مکمل‌های بیشتری نخواهید داشت. اما چرا و چگونه؟

فواید-کراتین-1

 تأثیر مستقیم در ساخت و بهبود شرایط عضلات

یکی از مهم‌ترین اهداف مصرف کراتین، تأثیری است که بر قدرت و مقاومت عضلات بدن دارد. درواقع یکی از اهداف آن است که شما علاوه‌بر داشتن ماهیچه‌های بزرگ و حجیم، قدرت و توان آن‌ها را نیز افزایش دهید. دراین‌صورت توانایی انجام کار به‌وسیله آن‌ها به‌شدت افزایش می‌یابد.

افزایش مصرف مکمل‌های کراتینه به شما این نوید را خواهد داد که پس ‌از گذشت مدتی می‌توانید انتظار قدرت بیشتری از عضلات خود داشته باشید. همچنین افزایش حجم و ابعاد این بافت‌های عضلانی از دیگر مزایای مصرف چنین مکمل‌هایی محسوب می‌شود. البته باید توجه داشته باشید این مزیت تنها زمانی حاصل می‌شود که شما تمرینات ورزشی مناسبی را نیز به‌صورت همزمان پیگیری کنید؛ درغیراین‌صورت دستیابی به این اهداف دور از دسترس خواهد بود.

این مسئله بدین معناست که شما فرصت تجربه ورزش‌های سنگین و زدن وزنه‌های سنگین‌تر را خواهید داشت؛ چراکه کراتین مستقیما این امکان را به شما می‌دهد خستگی کمتری را حین ورزش تجربه کنید. خستگی کمتر در طول تمرین، به معنای آن است که می‌توانید وزنه‌های بیشتر و سنگین‌تری را بزنید؛ بنابراین در یک کلام باید گفت مصرف کراتین به‌منزله افزایش قدرت بدنی، حجیم‌تر و قوی‌تر کردن بافت عضلات است.

ساخت-عضلات-با-کراتین

از طرفی کاهش التهابات و آسیب‌های سلولی باعث می‌شود زمان ورزش و تمرین‌های سخت فیزیکی به‌طرز قابل‌توجهی افزایش یابد. همچنین ذخیره گلیکوژن به بسیاری از ورزشکاران کمک می‌کند تمرینات استقامتی را بهتر تجربه کنند.

نکته گیاهخواری

برنامه غذایی گیاه‌خواری به‌گونه‌ای چیده می‌شود که ممکن است با نقص برخی مواد مورد نیاز بدن همراه باشد. به‌همین دلیل آن‌ها برای تأمین این نیازها مجبور هستند مقادیر بالایی از مکمل‌های متنوع را مصرف کنند. مصرف کراتین در گیاه‌خواران تأثیرات مناسبی را نشان داده است. طبق تحقیقات انجام‌شده در این خصوص این افراد نشان داده‌‌اند مصرف کراتین باعث می‌شود آن‌ها قادر به انجام تمرینات سخت ورزشی باشند. از طرفی این مسئله به پیگیری رژیم‌های غذایی آن‌ها کمک خواهد کرد.

گیاهخواری-در-رژیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *